Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szpital Sokołowskiego w Wałbrzychu z nowym centrum jak klinika. To dostęp do nowoczesnych terapii dla pacjentów z południa Dolnego Śląska!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
27 listopada 2023 uroczyście otwarto Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dzięki niemu pacjenci zyskają dostęp do najnowocześniejszych terapii za darmo, a lekarze możliwość rozwoju i udoskonalanie innowacyjnych form leczenia. Zobaczcie zdjęcia z otwarcia centrum.

Spis treści

Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu otwarte!

W poniedziałek, 27 listopada 2023 w obecności wicemarszałka województwa dolnośląskiego, wojewódzkich konsultantów i dyrektorów zaprzyjaźnionych szpitali z Wałbrzycha i Świdnicy, a także innych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych oraz kadry wałbrzyskiego Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w kompleksie szpitalnym w dzielnicy Piaskowa Góra uruchomiono Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

- Terapie dostępne w Bostonie, Berlinie, Paryżu i Amsterdamie będą teraz dostępne również dla pacjentów w Wałbrzychu dzięki temu, że tu będzie Ośrodek Wspierania Badań Klinicznych. Najnowocześniejsze osiągnięcia nauki i medycyny będą w zasięgu ręki. Również cieszy, że młodzi lekarze będą mogli korzystać z zasobów, które centrum za sobą niesie. Oznacza to, że można tu realizować swoje marzenia i projekty. To właśnie takie szpitale jak wasz są szansą - wyjaśnia Agnieszka Ryniec z Centrum Rozwoju Badań Klinicznych i zachęca lekarzy do realizowania własnych śmiałych projektów.

Dzięki wsparciu Polskiej Sieci Badań Klinicznych - Agencji Badań Klinicznych Wałbrzych zyskał własny ośrodek badawczy i pięcioletnie wsparcie eksperckie w jego prowadzeniu. Szpital wygrał konkurs i zyskał dofinansowanie w wysokości 6 156 753,75 zł na utworzenie i rozwój OnkoCWBK.

- OnkoCWBK zostało zrealizowane, by kompleksowo realizować usługi badań klinicznych zarówno niekomercyjnych jak i komercyjnych. W Polsce powstały 23 takie centra w oparciu o środki z Agencji Badań medycznych. Wałbrzyski ośrodek dołącza do tego grona właśnie dzisiaj. Czuję się zobligowany do tego, aby ten szpital się rozwijał, a nasza dzisiejsza uroczystość to krok milowy w tym rozwoju - mówi Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Szansę na rozwój wałbrzyskiego ośrodka dostrzegły w nowym centrum również władze naszego województwa.

- Gratuluję i dziękuję. To jest niezwykłe osiągnięcie, bo pośród 23 jednostek posiadających takie centra znajdują się szpitale kliniczne i renomowane instytuty badawcze. Nagle w tym zaszczytnym gronie pojawia się wałbrzyski szpital - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek i zaznaczał, że to nie stało się przypadkowo, bo szpital w Wałbrzychu ma ogromny potencjał.

Włodarz podkreślał również, że władze regionu promują równomierny rozwój placówek szpitalnych w różnych zakątkach Dolnego Śląska. Powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych będącego bazą administracyjną i ekspercką przez najbliższe pięć lat dla wałbrzyskiego szpitala to prawdziwa nobilitacja. Dodatkowo, szpital podjął współpracę z Uniwersytetem Medycznym z Wrocławia, którego filia w 2023 roku rozpoczęła działalność w Wałbrzychu. Młodzi medycy zdobędą doskonałą szansę rozwoju zawodowego i większą możliwość kontaktu z wyspecjalizowaną kadrą oraz pacjentami.

Szpital Sokołowskiego w Wałbrzychu z nowym centrum jak klinika. To dostęp do nowoczesnych terapii dla pacjentów z południa Dolnego Śląska!
- OnkoCWBK zostało zrealizowane, by kompleksowo realizować usługi badań klinicznych zarówno niekomercyjnych jak i komercyjnych. W Polsce powstały 23 takie centra w oparciu o środki z Agencji Badań medycznych. Wałbrzyski ośrodek dołącza do tego grona właśnie dzisiaj. Czuję się zobligowany do tego, aby ten szpital się rozwijał, a nasza dzisiejsza uroczystość to krok milowy w tym rozwoju - mówi Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.Elżbieta Węgrzyn

Co Wałbrzychowi i południu Dolnego Śląska daje otwarcie OnkoCWBK?

- Badania Kliniczne to jest przyszłość i te leki, które za kilka lat wejdą do standardu leczenia możecie mieć już teraz korzystając z dobrodziejstw prowadzenia badań klinicznych. To też doskonałe źródło dochodu dla szpitala i świetne źródło dochodu dla zespołu medycznego, dla lekarzy, pielęgniarek i koordynatorów, a także diagnostów laboratoryjnych - przekonywała lekarzy z wałbrzyskiego szpitala Agnieszka Ryniec z Centrum Rozwoju Badań Klinicznych.

Według szefa wałbrzyskiej placówki medycznej nowe centrum pozytywnie wpłynie na wiele aspektów życia Wałbrzycha i regionu.

 • Pacjenci wałbrzyskiego szpitala wywodzący się w całego południa Dolnego Śląska będą mieli dostęp do najnowszych i do najbardziej zaawansowanych badań i metod leczenia oraz nowoczesnych terapii, a przez to zwiększenia szans na wyleczenie i poprawy jakości życia;
 • Takie centrum daje lekarzom i ekspertom związanym z wałbrzyskim szpitalem możliwość do rozwoju, realizowania własnych pomysłów na nowoczesne terapie, sięgania po dedykowane granty i wymianę doświadczeń z innymi specjalistami. Powstaje środowisko przenikania się nauki i nowoczesnej praktyki medycznej. Przez taką szansę będzie większa możliwość dla szpitala, by zatrzymać wartościowych pracowników i ściągnąć nowych i młodych oraz innowacyjnych.
 • Dostęp do nowoczesnych technologii oraz pozyskiwania grantów na badania i nowoczesne terapie.
 • Dla drugiego co do wielkości miasta Dolnego Śląska posiadanie CWBK to poprawa usług medycznych, inwestycje i nowe kadry specjalistyczne, a co za tym idzie rozwój.

Na Dolnym Śląsku tylko Wrocław dysponuje taką bazą, a dokładnie:

 • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
 • Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką
 • i Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Szpital Sokołowskiego w Wałbrzychu z nowym centrum jak klinika. To dostęp do nowoczesnych terapii dla pacjentów z południa Dolnego Śląska!

- Jesteśmy dużym szpitalem, mamy duży potencjał i mamy dawać pacjentom, to co jest najlepsze. Nasz szpital może to robić, mamy wiele zespołów interdyscyplinarnych, powstawały zanim zaczęliśmy planować powstanie CWBK toczyły się już pojedyncze badania związane m.in. z kardiologią i okulistyką. Jesteśmy szpitalem współpracującym z wieloma jednostkami naukowymi. Grzechem jest niewykorzystanie naszego potencjału i niepokazanie, że my też możemy- wylicza Aleksandra Butrym.

Elżbieta Węgrzyn

Pierwszy grant badawczy już w Onkologicznym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

OnkoCWBK posłuży prowadzeniu badań nie tylko dotyczących kwestii hematologicznych oraz onkologicznych, jednak osobą, która zainicjowała starania o utworzenie OnkoCWBK w Wałbrzychu jest profesor Aleksandra Butrym, badaczka, lekarz kierująca Oddziałem Hematologii, a także nowa kierownik nowego OnkoCWBK.

- Jesteśmy dużym szpitalem, mamy duży potencjał i mamy dawać pacjentom, to co jest najlepsze. Nasz szpital może to robić, mamy wiele zespołów interdyscyplinarnych, powstawały zanim zaczęliśmy planować powstanie CWBK toczyły się już pojedyncze badania związane m.in. z kardiologią i okulistyką. Jesteśmy szpitalem współpracującym z wieloma jednostkami naukowymi. Grzechem jest niewykorzystanie naszego potencjału i niepokazanie, że my też możemy- wylicza Aleksandra Butrym.

 • Specjalistyczny Szpital im. dra Sokołowskiego w 2022 roku przyjął aż 17 tysięcy pacjentów,
 • liczy on 25 oddziałów,
 • a w ciągu ostatniego roku tutejsze zespoły wykonały 15 badań komercyjnych.
 • Teraz zyskują dostęp do funduszy na prowadzenie badań niekomercyjnych. Pierwsze zespoły z wałbrzyskiego szpitala już zyskały dostęp do takich środków. Zespół prof. Butrym biorący udział w projekcie dotyczącym badań rozpoznanej przewlekłej białaczki limfocytowej zyskał 29,1 mln zł na realizację badania klinicznego niekomercyjnego. Jest ono w fazie rejestracji, a kolejne wałbrzyskie zespoły również podjęły już starania o prowadzenie specjalistycznych badań klinicznych.
Szpital Sokołowskiego w Wałbrzychu z nowym centrum jak klinika. To dostęp do nowoczesnych terapii dla pacjentów z południa Dolnego Śląska!
- Terapie dostępne w Bostonie, Berlinie, Paryżu i Amsterdamie będą teraz dostępne również dla pacjentów w Wałbrzychu dzięki temu, że tu będzie Ośrodek Wspierania Badań Klinicznych. Najnowocześniejsze osiągnięcia nauki i medycyny będą w zasięgu ręki. Również cieszy, że młodzi lekarze będą mogli korzystać z zasobów, które centrum za sobą niesie. Oznacza to, że można tu realizować swoje marzenia i projekty. To właśnie takie szpitale jak wasz są szansą - wyjaśnia Agnieszka Ryniec z Centrum Rozwoju Badań Klinicznych i zachęca lekarzy do realizowania własnych śmiałych projektów.Elżbieta Węgrzyn

OnkoCWBK wspiera medyków prowadzących działalność naukową w postaci badań klinicznych i odciąża ich z działań administracyjnych.

- To wsparcie administracyjne jest niezbędne, żebyśmy my jako lekarze i badacze i nie musieli mówiąc kolokwialnie zawracać sobie głowy "papierologią", byśmy zajęli się leczeniem, a nie skupianiem się na niuansach administracyjnych - zaznacza Butrym.

Rozwój wałbrzyskiego szpitala przez dostęp do grantów i nowoczesnych terapii a także współpracy z ośrodkami akademickimi, w tym tymi kształcącymi na potrzeby szpitalne nowych kadr dobrze wróży temu szpitalowi na przyszłość.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Wałbrzychu

Szpital Sokołowskiego w Wałbrzychu z nowym centrum jak klini...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto