Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze przechodzi gruntowny lifting. Zniszczony budynek rozbudzał wyobraźnię miłośników horrorów

Alina Gierak
Alina Gierak
Secesyjna willa Maxa Erfurta to jeden z najpiękniejszych budynków w Jeleniej Górze. Jej remont dobiega końca.
Secesyjna willa Maxa Erfurta to jeden z najpiękniejszych budynków w Jeleniej Górze. Jej remont dobiega końca. FB Jerzy Łużniak prezydent Jeleniej Góry
Miejscowi mówią na ten budynek "zameczek". Mają rację. Z licznymi wieżyczkami, spadzistym dachem, wykuszami przypomina pałac z bajek Disneya lub z powieści detektywistycznych. Bez trudu można sobie wyobrazić tajemnicze wydarzenia, które mogłyby się tu rozgrywać. Willa ma zresztą za sobą epizod filmowy. Trudno uwierzyć, że znajduje się w centrum Zabobrza, największej dzielnicy Jeleniej Góry. Willa Maxa Erfurta, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Karkonoszy, doczekała się remontu. Co w niej teraz będzie?

Spis treści

Willa Maxa Erfurta - to warto wiedzieć

Gdy budynek powstawał, znajdował się na peryferiach Jeleniej Góry. Otaczały go łąki, pola uprawne i drzewa. Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, bo teraz stoi w centrum Zabobrza, blokowiska jeleniogórskiego, w którym mieszka blisko 25 tysięcy osób.

Willę zbudował około 1902 roku niemiecki przemysłowiec Max Erfurt, właściciel papierni w Strupicach (obecnie ulica Wiejska w Jeleniej Górze). Budynek otaczał półtorahektarowy park. Architektem był Alfred Demel, który m.in. zaprojektował miejski teatr w Jeleniej Górze. Właściciel Max Erfurt miał bezpośrednie połączenie ze swojej rezydencji z zakładem w Strupicach.

Zobacz też:

Tuż po wojnie willa stała się mieszkaniem dla robotników. W latach 70. XX wieku planowano tu urządzić pokazowy hotel z basenem. Nic z tego nie wyszło. Budynek niszczał i uratowała go od ruiny Politechnika Wrocławska. Przez wiele lat była tu siedziba Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Mieściła się tu biblioteka naukowa.

W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Miejscowi nazywali go "zameczek" i takie określenie funkcjonuje do dzisiaj.

W 2011 roku "zameczek" przejął od Politechniki Wrocławskiej samorząd jeleniogórski. Planował przenieść tu Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu. Po latach starań o dofinansowanie remontu, inwestycja ruszyła i teraz dobiega końca.

ODK wkrótce przeniesie się z tzw. blaszaka na Zabobrzu, gdzie było ciasno, niewygodnie i nienowocześnie, do secesyjnej willi. W odrestaurowanych pomieszczeniach będą pracownie dla dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Zobacz też:

Remont willi Maxa Erfurta na Zabobrzu

Zakres remontu był ogromny, bowiem willa Maxa Erfurta przez kilka lat stała pusta i niszczała. Renowacji poddane zostały budynek główny, budynek gospodarczy oraz altana. Planowane jest także zagospodarowanie ogrodu i terenu wokół.

Zobaczcie zdjęcia z remontu wilii:

Zostały odnowione zachowane w dobrym stanie: portal, drzwi, ogrodzenie czy elementy wnętrza. Warte uwagi są tu piwonie w lizenach (występy w murze), utrzymane w stylu secesyjnym.
W tzw. Starej bibliotece odnaleziono malowidła ludyczne. Przedstawiają one maszynę papierniczą, a także krasnala z kuflem piwa.
Z okazałych witraży, które zdobiły okna, pozostało niestety niewiele.

W bezpośrednim sąsiedztwie willi znajduje się półtora hektarowy park, w którym dawniej znajdowały się szklarnie, kort tenisowy, oczko wodne i okazała altana. Park i mała architektura także zostaną poddane renowacji.

W budynku głównym mieścić się będzie Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze - Local Community Center, a budynek gospodarczy zostanie wykorzystany jako obiekt pomocniczy dla budynku głównego. Altana wraz z ziemianką, po przeprowadzonej renowacji zostanie przeznaczona na cele rekreacyjne.

Remont "zameczku" kosztował blisko 10 mln złotych. Inwestycja dobiega końca. Wkrótce Osiedlowy Dom Kultury przeprowadzi się do nowej siedziby.

Jak dojechać na Zabobrze i zobaczyć willę Erfurta, zobacz tutaj

Przeczytajcie tutaj, w jakim filmie grała willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze:

Przeczytajcie co zwiedzać w okolicach Jeleniej Góry

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto