MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

420 mln dla rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego poszło na konta Dolnoślązaków

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
420 mln dla rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego poszło na konta Dolnoślązaków
420 mln dla rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego poszło na konta Dolnoślązaków Pixabay
Dolnoślązacy wysłali do ZUS 31 tys. wniosków dla 31,9 tys. dzieci. Już ponad 420 mln zł. przelanych zostało na konta rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Pieniądze są wypłacane tylko na konto bankowe. Zakład wypłaca RKO w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok.

Panorama Kłodzka - Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przysługują dodatkowe pieniądze z ZUS – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO).

Rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska-Matis wyjaśnia:

- W naszym regionie wnioski o 12 tys. złożyło 31 tysięcy rodziców, razem z wnioskami o 500 plus wpłynęło ich już 190 tys. Przypominam, że wnioski o wypłaty można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej a pieniądze są wypłacane tylko na konto bankowe – przypomina Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

RKO nie zależy od dochodów rodziny. Wniosek i załączniki do niego można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia, oraz bankowość elektroniczną.

- Jeżeli okaże się, że wniosek nie jest prawidłowo wypełniony poprosimy o poprawienie wniosku w ciągu 14 dni. Podobnie, jeśli wymagane dokumenty nie zostaną dołączone wtedy wnioskodawca zostanie przez nas poproszony o ich uzupełnienie – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Wiadomość o tym, że należy coś poprawić lub uzupełnić wniosek wysyłamy na adres mailowy oraz numer telefonu podany we wniosku - dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że po przyznaniu rodzinnego kapitału opiekuńczego nie będzie wydanej osobnej decyzji. Informację w tej sprawie każdy wnioskujący rodzic dostanie na swój profil na PUE ZUS a także mailem na adres, który poda nam w swoim wniosku.

Kapitał opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia mają także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje. Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał. Wynosi on dwa miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Decyzję odmowną w takim przypadku rodzic otrzyma elektronicznie na PUE ZUS. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do Prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

420 mln dla rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego poszło na konta Dolnoślązaków

420 mln dla rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńcze...

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 420 mln dla rodziców w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego poszło na konta Dolnoślązaków - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto