Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz ewangelicki istniał kiedyś w Zgorzelcu. Nadal są tam stare nagrobki ZDJĘCIA

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Cmentarz ewangelicki przez wieki służył mieszkańcom. Nekropolia, niegdyś ewangelicka, powstała po wybuchu I Wojny Światowej i do 1939 r. służyła lokalnym mieszkańcom. Później chowano tu jeńców wojennych z terenu całej Europy, którzy byli więźniami Stalagu VIIIA. Po 1945 r. niektóre ze zwłok ekshumowano i przewieziono do Francji, Belgii i Włoch oraz na polskie cmentarze. Poznaj całą historię zgorzeleckiego cmentarza!

Historia zgorzeleckiego cmentarza w Zgorzelcu

W Polsce, na fali marca 1968 roku, niszczono wiele cmentarzy żydowskich. Na części z nich utworzono place zabaw lub zalesiono teren. Wiele nigdy nie wróciło do poprzedniego stanu, mimo że miejscowe władze starały się przywrócić pamięć o nich.

W 1968 r. Rada Narodowa Zgorzelca podjęła decyzję o rozbiórce ówczesnego cmentarza. Cegły posłużyły jako materiał budulcowy, a kamienne nagrobki zostały sprzedane. Utwardzano nimi później podłoże.

Dziś, cmentarz należy do parafii Matki Boskiej Łaskawej i jest wciąż rewitalizowany. 20 listopada 2010 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablic, upamiętniających pochowanych. W uroczystości wziął udział niemiecki biskup ewangelicki Wilhelma Pitz.

Jak dojechać na dawny cmentarz ewangelicki w Zgorzelcu? Mapka dojazdu

ZOBACZ TEŻ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cmentarz ewangelicki istniał kiedyś w Zgorzelcu. Nadal są tam stare nagrobki ZDJĘCIA - Zgorzelec Nasze Miasto

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto