Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folder Dzieje się już dostępny

Paulina Gadomska
Folder Dzieje się został wydany dla młodzieży z Polski i Niemiec. Dzięki niemu młodzi ludzie mogą zobaczyć jakie instytucje i stowarzyszenia działają na pograniczu. O folderze z Judytą Bujkowską.

Skąd pomysł na wydanie folderu „Dzieje się” w języku polskim i niemieckim?
Wszystko po to, aby pokazać młodzieży i nie tylko, że istnieje mnóstwo stowarzyszeń i instytucji zarówno w Goerlitz, jak i w Zgorzelcu, które pokazują, jak można spędzać czas, jak działać i gdzie znaleźć coś ciekawego. Póki co z terenów polskich wpisanych zostało osiem organizacji, a większość jest z Niemiec, co nie oznacza, że są one niedostępne dla Polaków. Katalog został wydany przez Second Attempt e.V. w nakładzie 3000 sztuk w języku niemieckim oraz 1000 w języku polskim. Rozdajemy je na imprezach, gdzie spotkać można dużo młodych osób oraz w naszej siedzibie. Zainteresowanie jest bardzo duże, a folder jest bezpłatny.

Czym zajmuje się Second Attempt e.V i dlaczego to właśnie ta organizacja zdecydowała się na wydanie katalogu dla polskiej i niemieckiej młodzieży?
Second Attempt e.V. jest organizacją non- profit współpracującą głównie z młodzieżą z Drezna i Goerlitz. Jest to organizacja, która zajmuje się tworzeniem sieci kontaktów w regionie Goerlitz. Pomaga ona również pisać transgraniczne projekty młodym ludziom, dzięki którym mogą oni pozyskać środki finansowe na ich realizację. Najważniejszym projektem organizacji jest Fokus Festival, który już ósmy raz skupił polsko- niemiecką młodzież podczas wspólnych warsztatów i działań na terenie Starej Rzeźni w Goerlitz. Działalność Second Attempt e.V. pozwoliła na rzetelne stworzenie folderu.

Jak wygląda folder „Dzieje się” i jaką ofertę można tam znaleźć?
Oferty dla młodzieży zostały pogrupowane według różnych tematów. Wprowadzona została również legenda, dzięki której na pierwszy rzut oka widać, czy w organizacji tej językiem kontaktowym jest zarówno polski, jak i niemiecki. Zaznaczyć jednak trzeba, że praktycznie w każdym stowarzyszeniu i organizacji posługiwać można się bardziej popularnym językiem angielskim. Według mnie, bardzo interesującym stowarzyszeniem jest Interclub Femina ze Zgorzelca, bo zajmuje się pomocą dla kobiet i nie tylko. Na terenie Goerlitz funkcjonuje również stowarzyszenie , gdzie uczestnicy wspólnie gotują i przygotowują posiłki. Meetingpoint Music Meesian ma również bardzo ciekawą ofertę, a ich siedziba jest po polskiej i niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej. Nowym projektem jest Młodzieżowa Rada Miasta Zgorzelec, która dopiero raczkuje, ale warto zapoznać się z ich działaniami i celami.

Czy, aby należeć to stowarzyszenia lub organizacji konieczne jest bycie ich członkiem?
Niekoniecznie trzeba być od razu członkiem. Można bez problemu korzystać z pełnej oferty. W przypadku niemieckich organizacji możliwe jest odbycie praktyk i wolontariatów, które wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Wiążą się one z normalną pracą na rzecz danej organizacji w zakresie zbliżonym do tej wykonywanej jako normalny pracownik i zdobywaniu doświadczenia, przydatnego w późniejszej pracy. W większości przypadków za wolontariat otrzymuje się wynagrodzenie.

Jak ocenia Pani zainteresowanie polskiej i niemieckiej młodzieży folderem?
Nie spodziewaliśmy się takiego pozytywnego odbioru, ale nasze cele zostały spełnione. Chcieliśmy połączyć organizacje z pogranicza i ułatwić im kontakty, a także pokazać młodym ludziom, jak wiele organizacji i stowarzyszeń działa na naszych terenach i jak bogatą ofertę mają. Wszystkie te zadania zostały spełnione, a folder rozchodzi się w bardzo szybkim tempie. Zainteresowana nim jest nie tylko młodzież, ale i dorośli ludzie, których interesuje to, co dzieje się w regionie.

Czy przewidziana jest wersja elektroniczna folderu „Dzieje się”?
Tak, mamy w planach udostępnienie również takiej wersji, ale na chwilę obecną skupiliśmy się na wydaniu papierowym. Nie ma jeszcze dokładnego terminu, kiedy katalog ukaże się w wersji elektronicznej. Na pewno udostępnimy taką informację.

Gdzie można odebrać folder „Dzieje się”?
W siedzibie Second Attempy e.V. przy Nikolaigraben 4 02826 Görlitz. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem 03581/ 89 31 92-8. Na stronie internetowej www.second-attempt.de wszystkie osoby zainteresowane znajdą aktualne projekty i działania naszej organizacji. Czekamy również na nowych wolontariuszy i współpracowników, którzy będą chcieli zmieniać z nami świat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto