Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Karpie Milickie na Święta Bożego Narodzenia są właśnie odławiane i sortowane. Ile będą kosztować w tym roku? FILM, ZDJĘCIA

Tomasz Pawlak; ADA
Wideo
od 16 lat
Gorący czas na Stawach Milickich, największych stawach hodowlanych w Polsce i Europie. Trwa spuszczanie wody i odłowy ryb na Święta Bożego Narodzenia. Są sortowane i umieszczane w specjalnych zbiornikach zwanych przesadkami. Dzięki temu na wigilijnych stołach nie będą miały zapachu i smaku mułu. Karpie milickie to czołówka ryb handlowych w Polsce. Są hodowane ekologicznie i mają pełną swobodę. Pływają w stawach, które zajmują po kilkaset hektarów. A odławiane są niemal tak, jak to robili rybacy w XIX w.

Koniec października i listopad to najbardziej gorący czas na Stawach Milickich. W kompleksie znajduje się blisko 300 stawów o pow. 6500 hektara. To właśnie teraz organizowane są tutaj prawdziwe rybackie manewry. Odławiane są karpie i inne ryby słodkowodne, które trafią do sprzedaży i na bożonarodzeniowe stoły. Żeby to zrobić, trzeba najpierw spuścić wodę. A nie jest to takie proste, największy staw liczy ponad 300 hektarów powierzchni i spuszczanie wody trwa tutaj prawie miesiąc!

Rybacy odławiają karpie na Stawach Milickich, a ptaki ucztują - mają ryby jak na szwedzkim stole!

W praktyce, z większości stawów handlowych w firmie Stawy Milickie S.A. została już spuszczona woda. Jeszcze kilka stawów w kompleksie Radziądz pozostaje do odłowienia. Kończą się prace nad odłowem na Stawie Mewim Dużym w kompleksie Ruda Sułowska.

Odławianie ryb to prawdziwe widowisko rodem z XIX wieku. Z tą różnicą, że rybakom pomagają maszyny, jednak oni sami muszą wejść do wody, zarzucić sieci i posortować ryby. Maszyna tego nie zrobi. To też prawdziwa uczta dla ptaków z rezerwatu ornitologicznego, które ryby mają jak na szwedzki stole! Wystarczy sięgnąć po nie dziobem...

Cena Karpia Milickiego na Boże Narodzenie 2023 będzie na ubiegłorocznym poziomie, a może nawet niższa!

- Karp Milicki stanowi około 75 do 80 procent naszej całkowitej produkcji. Jeśli chodzi o ilość odłowionej ryby handlowej, utrzymuje się ona na podobnym poziomie co w poprzednim roku. Spodziewamy się, że cena karpia tylko nieznacznie będzie się różnić od ceny z ubiegłego roku i utrzyma się na zbliżonym poziomie. Oczywiście, cena będzie uzależniona od dostępności ryby na rynku, ale prognozujemy, że może być nawet minimalnie niższa niż rok wcześniej - zapowiada Damian Żuber, manager ds. marketingu Stawy Milickie S.A.

Milickie ryby słodkowodne to nie tylko karpie. Jakie gatunki jeszcze można kupić?

Jak dodaje, na Stawach Milickich prowadzone są odłowy także innych ryb słodkowodnych, które będą gościć na świątecznych stołach, takich jak:

  • szczupak
  • sum
  • amur
  • tołpyga
  • lin
  • karaś
  • sandacz

Karp milicki w detalu i w hurcie do kupienia w całej Polsce

Karpia Milickiego będzie można kupić w Dolinie Baryczy. Sprzedaż detaliczną będą prowadzić sklepy w Rudzie Sułowskiej i Radziądzu. Obecnie spółka Stawy Milickie prowadzi rozmowy z dużymi sieciami dystrybucyjnymi, a wkrótce będzie można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej spółki, gdzie można nabyć Karpia Milickiego w sklepach w całej Polsce.

Filety z karpia, dzwonko, ryby w całości - co polecają Stawy Milickie?

- Warto dodać, że nasza Gospoda 8 Ryb, należąca do spółki Stawy Milickie, oferuje catering świąteczny. Oprócz świeżych ryb słodkowodnych, będzie można zamówić także przetworzone ryby, takie jak filety, płaty, dzwonko czy ryby patroszone - zachęca Damian Żuber.

Na naszej stronie znajdziecie niebawem przepisy od najlepszego kucharza Stawów Milickich, który podpowie, co zrobić aby karp smakował wybornie.

Tutaj znajdują się Stawy Milickie, gdzie odławiane są karpie, prawdziwy creme de la creme wśród polskich ryb, zobaczcie na mapie poniżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto