MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku stanęły niezwykłe, drewniane wieże. Dla kogo są przeznaczone?

Alina Gierak
Alina Gierak
W Polsce w projekcie biorą udział : PTPP „pro Natura“ (Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura“), Polska (koordynator)
DGLP (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych), Polska
W Polsce w projekcie biorą udział : PTPP „pro Natura“ (Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura“), Polska (koordynator) DGLP (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych), Polska Malwina Sokołowska /Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Podkowiec mały to nietoperz, który w Polsce występuje wyłącznie na południu, w rejonach górskich i wyżynnych. Na Dolnym Śląsku spotyka się go w Kotlinie Kłodzkiej. Jest jednym z najbardziej narażonych na wyginięcie nietoperzy w Europie. By go chronić i zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozmnażania, w lasach w Nadleśnictwach Zdroje koło Szczytnej oraz Nadleśnictwie Bardo leśnicy stawiają specjalne wieże. To element międzynarodowego projektu Life+ Podkowiec Towers.

Spis treści

Dlaczego trzeba chronić nietoperz podkowca małego?

Ten nocny ssak występuje wyłącznie na południu Polski, na terenach górskich i wyżynnych. Na Dolnym Śląsku spotyka się go głównie w Górach Sowich. Podkowiec mały jest pod ścisłą ochroną, grozi mu bowiem wyginięcie.
Spowodowane to jest kilkoma czynnikami

  • Maleje dostępności schronień
  • Rosną odległości pomiędzy miejscami rozrodu a żerowiskami
  • Zanikają ciągi drzew i krzewów, służące jako trasy przelotu, co ogranicza możliwości bezpiecznego przemieszczania się.
  • Sztuczne oświetlenie latarni ulicznych i reflektorów zakłóca bezpieczny wylot ze schronień, jak również negatywnie wpływa na dostępność pożywienia.
  • Płoszenie związane z obecnością ludzi w kryjówkach podziemnych, jakimi są np. jaskinie, służące nietoperzom zarówno podczas rozrodu, jak i zimowej hibernacji.
Podkowiec mały żeruje  głównie w pobliżu częściowo odsłoniętych skał, w roślinności nadbrzeżnej górskich potoków oraz bukowych i mieszanych lasach porastających
Podkowiec mały żeruje głównie w pobliżu częściowo odsłoniętych skał, w roślinności nadbrzeżnej górskich potoków oraz bukowych i mieszanych lasach porastających zbocza. Wikipedia

To spowodowało, że ludzie postanowili pomóc przetrwać nietoperzom. Powstał międzynarodowy projekt LIFE+ Podkowiec Towers. Należą do niego polskie województwa dolnośląskie, opolskie, małopolskie, śląskie, podkarpackie oraz obszary z Czech, Rumunii i Słowacji.

Podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros) wybrany został gatunkiem flagowym dla Projektu, ponieważ występuje w całym obszarze projektu i łączy się z nim historia udanych działań ochronnych, których zakres jest powszechnie znany i akceptowany przez społeczeństwo.

Misją projektu jest utrzymanie i poprawa stanu ochrony zagrożonych gatunków nietoperzy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nie tyko podkowca małego, ale również nocka orzęsionego (Myotis emarginatus) oraz nocka dużego (Myotis myotis).

Projekt Podkowiec- o co w nim chodzi?

Ludzie zaangażowani w Projekt Podkowiec popularyzują i wspierają dobre praktyki, służące zachowaniu środowiska przyjaznego dla życia i rozwoju nietoperzy. Spotykają się z uczniami, rolnikami, turystami i uświadamiają im, że nietoperze są pożyteczne, nie należy przeszkadzać im w zimowaniu i pomagać w zachowaniu gatunku.

Chodzi także o poprawę stanu schronień rozrodczych i zimowych w obszarach Natura 2000, polepszenie stanu siedlisk żerowiskowych w Polsce i Słowacji oraz ograniczenie konfliktów na linii człowiek-nietoperze.

Podkowiec mały jest jednym z najbardziej narażonych na wyginięcie nietoperzy w Europie. W specjalnych wieżach nietoperze mają mieć schronienie i dobre
Podkowiec mały jest jednym z najbardziej narażonych na wyginięcie nietoperzy w Europie. W specjalnych wieżach nietoperze mają mieć schronienie i dobre warunki do rozrodu. Ich naturalne schronienia zanikają. Malwina Sokołowska /Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

W ramach projektu Lasy Państwowe wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” zamontują 10 wież wraz z zimowiskami oraz 100 „bathutów” dla nietoperzy.

Te specjalne konstrukcje zostaną zainstalowane w południowym regionie Polski. Pierwsze wieże stanęły w Nadleśnictwach Zdroje i Bardo w Kotlinie Kłodzkiej.

Projekt finansowany jest ze środków Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dlaczego nietoperze są pożyteczne?

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy a 7 z nich jest zagrożonych wygniciem. Nasze miasta się rozrastają, naturalnych miejsc bytowania nietoperzy ubywa, do tego zmniejsza się ilość pożywienia, dlatego to ogrody odgrywają bardzo ważną rolę w zagwarantowaniu nietoperzom miejsca schronienie i bazy pokarmowej.

Dlaczego nietoperze są pożyteczne?

  • Nietoperze są z reguły owadożerne, żywią się ćmami, chrząszczami, pasikonikami, świerszczami, muchami, meszkami a przede wszystkim komarami. Jeden osobnik potrafi w ciągu nocy pochłonąć kilkaset komarów
  • Nietoperze pełnią ważną rolę w regulacji populacji owadów co z kolei wpływa korzystnie na bioróżnorodność, zachowanie której jest ważna dla całego środowiska.
  • W klimacie tropikalnym i subtropikalnym nietoperze przyczynią się do zapylania wielu egzotycznych owców jak mango, fig czy daktyli.
  • Nietoperze odchody to bardzo cenny nawóz. Guano, czyli odchody nietoperzy to jeden z najlepszych nawozów naturalnych.

Kliknij w galerię i dowiedz się więcej o podkowcu małym
[galeria_galeria]

Czytaj także

Obejrzyj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Dolnym Śląsku stanęły niezwykłe, drewniane wieże. Dla kogo są przeznaczone? - Gazeta Wrocławska

Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto