MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze wsie na Dolnym Śląsku. Niektóre liczą sobie kilkaset lat, a mieszka w nich jedna lub dwie osoby!

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku to... Zanim o niej to co nieco o tym zestawieniu. Znajdziecie tu 15 wsi z Dolnego Śląska, które według danych z Narodowego Spisu Powszechnego są najmniejsze. Co ciekawe na mapie Dolnego Śląska znajduje się taka wieś, gdzie oficjalnie mieszka tylko jedna osoba. Kliknij w fotografię, żeby przejść do zestawienia!
Najmniejsza wieś na Dolnym Śląsku to... Zanim o niej to co nieco o tym zestawieniu. Znajdziecie tu 15 wsi z Dolnego Śląska, które według danych z Narodowego Spisu Powszechnego są najmniejsze. Co ciekawe na mapie Dolnego Śląska znajduje się taka wieś, gdzie oficjalnie mieszka tylko jedna osoba. Kliknij w fotografię, żeby przejść do zestawienia! Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Najmniejsze wsie na Dolnym Śląsku - śmiało możemy powiedzieć, że to prawdziwe pustelnie. Poznajcie 15 najmniejszych wsi w regionie. W niektórych mieszka jedna osoba. Znajdziecie tu 15 wsi z Dolnego Śląska, które według danych z Narodowego Spisu Powszechnego są najmniejsze. Co ciekawe na mapie Dolnego Śląska znajduje się taka wieś, gdzie oficjalnie mieszka tylko jedna osoba. Kliknij w fotografię, żeby przejść do zestawienia!

Najmniejsze wsie na Dolnym Śląsku. Istne pustelnie

Niedawno pisaliśmy o największych wsiach na Dolnym Śląsku. Palmę pierwszeństwa dzierży w tym przypadku Kiełczów, który zamieszkuje ponad 10 tys. osób. Jaka miejscowość znajduje się na drugim krańcu zestawienia. Zdziwicie się, bo jest ona położona tuż przy jednym z największych miast w naszym województwie.

Zobacz też: Oto najrzadsze nazwiska na Dolnym Śląsku i w samym Wrocławiu

Czym jest w ogóle wieś? Z encyklopedii PWN dowiadujemy się, że wieś to „określenie zasiedlonego odcinka terenu, stanowiącego historycznie ukształtowaną jednostkę osadniczą".

Dane pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego

Prezentowane przez nas dane pochodzą z zasobów Narodowego Spisu Powszechnego, który przeprowadzony został w roku 2021. Są one systematycznie udostępniane w bieżącym roku, a najnowsze dotyczą m.in. wielkości wsi na Dolnym Śląsku. Największe to:

  • Kiełczów,
  • Smolec,
  • Wysoka,
  • Bielany Wrocławskie,
  • Mysłakowice.

Zobacz również: Kolorowe Jeziorka na Dolnym Śląsku - zachwycają o tej porze roku

- Mieszkanie na wsi bez wątpienia ma swój urok. Po pracy w mieście i to takim jak Wrocław można naprawdę naładować tutaj swoje baterie, choć mówiąc szczerze nie wyprowadziłbym się do aż tak mikroskopijnej miejscowości, gdzie nie byłoby w ogóle sąsiadów. To wymaga dużo samozaparcia i odwagi - mówi Kamil Szowiński, mieszkaniec jednej z wsi pod Środą Śląską.

Żeby dowiedzieć się, które wsie pozycjonują się jako najmniejsze - kliknij w przycisk poniżej i sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto