Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki odkryte niedaleko DPS na Dolnym Śląsku. W mogile bandaże, wenflony i butelki. Zobaczcie zdjęcia

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
W Starej Bystrzycy odnaleziono mogiły 40 żołnierzy
W Starej Bystrzycy odnaleziono mogiły 40 żołnierzy Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST
Na Dolnym Śląsku dokonano niezwykłego odkrycia. Na łące nieopodal Domy Pomocy Społecznej w Starej Bystrzycy odkopano szczątki 31 żołnierzy niemieckich i trzy butelki, w których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty. W ciągu prac odnaleziono kolejnych 9 mogił.

AKTUALIZACJA

2 listopada 2023 r.
Członkowie stowarzyszenia POMOST poinformowali o znalezieniu kolejnych 9 grobów ze szczątkami żołnierzy. W sumie pochowano tam więc 40 osób.

- Zarejestrowaliśmy także 10 przełamanych znaków tożsamości oraz cztery butelki (tzw. Grabflasche), wewnątrz których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych - mówią członkowie POMOST-u.

W Starej Bystrzycy odnaleziono mogiły 40 żołnierzy
W Starej Bystrzycy odnaleziono mogiły 40 żołnierzy Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

13 października 2023 r.

Ludzkie szczątki odnaleziono w Starej Bystrzycy na Dolnym Śląsku

Członkowie stowarzyszenia POMOST, które zajmuje się poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej dokonali kolejnego odkrycia na Dolnym Śląsku.

- W dniach 10-12 października 2023 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w Starej Bystrzycy, niedaleko Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Przed wojną w budynku DPS mieściło się sanatorium, które w czasie II wojny światowej wykorzystywane było jako oddział lazaretu. Żołnierzy niemieckich zmarłych w trakcie leczenia chowano na łące w pobliżu drogi do osady Pustki - mówią członkowie POMOST-u.

Pochówki odbywały się od 16 marca do 27 kwietnia 1945 r. Brzozowe krzyże z tabliczkami i hełmami poległych stały na mogiłach do końca lat 50. XX wieku, grobami opiekowali się okoliczni mieszkańcy. Później teren pochówku zamienił się w łąkę. Ale pamięć o zmarłych nie zginęła - dzięki najstarszym mieszkańcom Starej Bystrzycy udało się zlokalizować groby.

- Zlokalizowanie grobów było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych metod badań archeologicznych, w tym prospekcji z zastosowaniem georadaru i analizy archiwalnych zdjęć lotniczych - relacjonuje POMOST. - Prace ekshumacyjne ujawniły dotąd 31 pochówków żołnierskich, zarówno trumiennych, jak i bez trumien. Na szczątkach znaleźliśmy ślady obrażeń wojennych i pozostałości zabiegów i operacji medycznych (amputacje, dreny chirurgiczne i opatrunki). Zarejestrowaliśmy także siedem przełamanych znaków tożsamości. Ponadto odkryliśmy trzy butelki, wewnątrz których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych. Na jednaj z nich zachowała się pieczątka wojskowego lazaretu w Bystrzycy Kłodzkiej.

Prace i badania POMOST-u w tym miejscu będą kontynuowane.

Zobaczcie, co odkryto na łące w Starej Bystrzycy:

Źródło: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

Obejrzyjcie również:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na goerlitz.naszemiasto.pl Nasze Miasto