Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec i II wojna światowa. Jeńcy w obozach i zwykłe życie na ulicach. Te zdjęcia pokazują, jak okrutna może być wojna (GALERIA)

Justyna Orlik
Justyna Orlik
1 września w całym kraju, w tym również w Zgorzelcu obchodzone są uroczystości 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pod pomnikami poległych żołnierzy składane są kwiaty i jest to czas, w którym przypominamy sobie okrucieństwa tamtych czasów. Jak w czasie wojny wyglądał Zgorzelec?

Obóz jeniecki przy ul. Lubańskiej w Zgorzelcu

Durchgangslager lub Dulag to w czasie II wojny światowej niemiecki obóz przejściowy (filtracyjny) dla jeńców wojennych lub wysiedleńców. W Zgorzelcu znajdował się przy ulicy Lubańskiej i istniał od września do grudnia 1939 roku. To tutaj przebywali polscy żołnierze zanim zdecydowano o wybudowaniu i rozbudowie Stalagu VIII A, który początkowo również pełnił rolę obozu przejściowego.

Zgorzelec w czasie II wojny światowej
fotopolska.eu

Do ciężkich robót wykorzystywano głównie polskich jeńców. Według szacunków ich liczba miała wynieść 3 tysiące, a maksymalne 15 tysięcy. W rzeczywistości teren obozu zamieszkiwało jednocześnie nawet 50 tysięcy żołnierzy różnych narodowości.

Jeńców wojennych zatrudniano do prac poza obozem, często do produkcji wojennej. Codzienne życie przypominało katorgę. Baraki były nieogrzewane i przeludnione. W niektórych (chodzi głównie o Rosjan) było zakwaterowanych nawet 600 osób, choć miejsc było 250. Brakowało jedzenia i leków, dlatego szerzyły się choroby zakaźne. Żołnierze dostawali bochenek chleba na 7-10 osób. Do tego kawałek margaryny, pół litra rozwodnionej zupy i kawę. Polscy jeńcy byli traktowani gorzej niż żołnierze belgijscy, czy francuscy. Nie mogli otrzymywać paczek, dostawali mniejsze racje żywnościowe i byli kierowani do cięższych robót. Obóz przestał istnieć 9 lutego 1945 roku.

Z inicjatywy Albrechta Goetze na terenie obozu powstało Centrum Edukacyjno-Kulturalne – MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Jego celem jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej związanej z obozem ze szczególnym podkreśleniem jenieckiej działalności artystycznej. Uroczyste otwarcie odbyło się 15 stycznia 2015 roku.

Obóz przejściowy przy ul. Lubańskiej powstał już we wrześniu 1939 roku.

Koszary wojskowe przy ul. Armii Krajowej i Bohaterów II Armii Krajowej w Zgorzelcu

Przy ulicy Armii Krajowej w Zgorzelcu mieściły się koszary ''Courbiere-Kaserne'' oraz kantyna w bloku koszarowym ''Winterberg''. Obecnie to budynek sądu lub SP nr 3. Na placu przed budynkami odbywały się defilady wojska, a wnętrza wyglądały zupełnie inaczej niż dziś.

Zgorzelec w czasie II wojny światowej
fotopolska.eu

Koszary "Kleista" powstały w 1935 roku przy Kleiststrasse w Zgorzelcu. Dziś to ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego. Budynki dla wojska mieściły się również przy ul. Grunwaldzkiej, Armii Krajowej i Orzeszkowej. 2. Batalion 30 Pułku Piechoty 18. Dywizji Piechoty jeszcze w trakcie remontu zajął pomieszczenia przy Armii Krjowej. Na terenie koszar, poza ćwiczeniami, odbywały się również pokazy dla mieszkańców oraz uroczyste ceremonie zaprzysiężenia nowych żołnierzy.

Jeńcy wojenni i ludność cywilna

Około 80% jeńców zatrudniano do prac poza obozem, w tym przy produkcji wojennej. Zajmowali się też porządkowaniem przestrzeni miejskiej po drugiej stronie Nysy Łużyckiej. Tam również znajdowała się filia obozu Gross-Rosen. Baraki zostały umiejscowione w dzielnicy Biesnitz wraz z wieżą strażniczą. Obóz został wyzwolony w maju 1945 roku.

Zgorzelec w czasie II wojny światowej
fotopolska.eu

Na zdęciach z tego okresu życie jeńców przeplata się z codziennym życiem ludności cywilnej, która korzystała z oferty licznych restauracji, przesiadywała w parkach i fotografowała się na ich tle. Jak wyglądało życie w Zgorzelcu i Goerlitz na przełomie kilku lat? Zobaczcie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto